Austraalia

Bourke’i farm
Terang, Austraalia

Austraalia – alustades algusest

Eestis vahetasin enne lahkumist kaasa 100 euro eest Türgi liire ja 100 euro eest USA dollareid. Igaks juhuks. Ülejäänud raha plaanisin võtta pangaautomaatidest, nii on ka läinud. Denpasari lennujaama väravate läbimiseks küsitakse lahkumise eest sularahas 200 000 Indoneesia ruupiat. Maksevahendina sobivad ka USA dollarid, kulutan täpselt nulli. Maandudes on valuutaks juba uued dollarid, neid tuleb teenima asuda.

Lennuki salong on kaetud uduga, siseneks kui aurusauna. Õhuniisutid undavad täiel võimsusel. Punase taljesse õmmeldud kostüümiga stjuardess klõpsutab reisijate arvu kokku. Taevasse tõustes suundume taas põhja, minu lõppsihtkoht jääb siiski lõunasse. Lähen läbi Kuala Lumpuri, nii jääb kontole natuke rohkem varu. Ja seda soovitatakse Aasiast tulles Austraalia jaoks hoida hoolega. Neljandat korda Kuala Lumpuris. Rekord. Filipiinide pealinna Manila järel äratas see linn minus kõige vähem huvi.

Istun ümber väga varajasel hommikutunnil. Turvakontrollis on kaks tegusat noormeest. Kuna teisi kundesid näha pole, asuvad nad minuga suhtlusse.

“Kuidas on teie nimi?”
“Sirlet.”
“Kuhu te lendate?”
“Sydneysse.”
“Meil on teile kingitus.”
“Aitäh! Väga armas.”
“Head lendu!”

Pistan lennujaama logoga kommi õlakoti välimisse taskusse, et kunagi see õigel hetkel sealt üllatusega avastada. Kuid näib, et Austraalia jaoks ei ole meid siiski veel piisavalt inspekteeritud. Tõsise ilmega meesterahvas võtab välja luubi. Käib üle kõik passi põhilised turvaelemendid. Ei tea, kas need on erinevate riikide passidel samas kohas? Lennuk on hiigelsuur. Suundun eelviimasesse ritta üksiku aknaaluse istme poole. Märkan rõõmsate nägudega Hiina paarikest lehvitamas. Nad on hõivanud minu koha. Naisterahvas näitab ette oma pileti, kuhu on märgitud istekoht lennuki esimeses pooles. Potsatan lennuki keskeosas asuva neljakohalise rea seespoolsel istmel. Naabritüdrukul on sünnipäev ja ta palutakse äriklassi. Lohutus seegi. Minu tavapärast uinumise kiirust ja peatset kohalejõudmise üllatust see tegelikult ei mõjuta.

Kõikjal maailmas on Ebola buum. Kui oled 21 päeva jooksul Aafrikas viibinud, siis seda tuleks ka küsitluses tunnistada. Jaatava vastuse korral avaneb Sydney lennujaamas võimalus enda ja teiste ohutuseks testiruumi astuda. Eesti pass on elektroonilise tähisega, tänu sellele õnnestub umbes tunniajasest järjekorrast kõrvale põigata ja kiiremini läbi saada. Tunnistan ausalt, et mul on kotis pähkleid. Naeratan, pääsen ka selle avamisest. Esimest korda on keegi lennujaamas vastas. Eestlane tunneb teise eestlase ikka ära. Või siis suure seljakoti. Värske kartul, hakklihakaste, kurgi-tomatisalat, piim ja tume leib. Rohkem kodusem ja soojem vastuvõtt ei saakski olla.

1611. aastal randusid esimesed hollandi meremehed Austraalia põhjarannikul ning viisid koju tagasi teate, et maa on kasutu ja elamiskõlbmatu, kuna Austraalia läänerannik on kaetud peamiselt suurte kõrbetega ja põhjaranniku kuum ja niiske kliima oli nende jaoks talumatu. Esimene inglane, kes Austraaliasse jõudis, oli William Dampier, kuid James Cooki uurimisretked lõunarannikule 1770. aastal olid tunduvalt suurema tähtsusega. Cook leidis mõnusa kliima ja imeilusad metsad veidrate taimedega. 1788. aastal saabusid 700 sunnitööle mõistetud vangi ja 200 meremeest ning tasandikele tänapäeva Sydney kohal rajati esimesed asulad.

australia-weather-map

1901. aastal iseseisvunud Kaug-Lõuna riik Austraalia on maailmas pindalalt kuues riik. 1911. aastal loodi pealinnaks Canberra, riigikeel on inglise keel, rahaühik Austraalia dollar, liiklus vasakpoolne, riigikord konstitutsiooniline monarhia ja kuninganna Elizabeth II. Tema tiitel Austraalia kuningannana ei ole seotud rolliga teiste Briti Rahvaste Ühenduse maade valitsemisel. Suurem osa Austraaliast asub troopikavöötmes. Suurem osa rahvastikust on sisse rännanud, sündinud välismaal või üks vanematest on sündinud välismaal.

Riigile kuuluvad India ookeanis Ashmore ja Cartier, Jõulusaar ja Kookossaared, Vaikses ookeanis Norfolk ja Korallimere saared ning Heard ja McDonald Antarktikas. Austraalia majandus on segamajandus, mida järjest rohkem erastatakse. Tähtsaimad ekspordiartiklid on kivisüsi, rauamaak, kuld, liha, vill, alumiiniumoksiid, nisu, masinad ja transpordivarustus.

Sydney linnaosad on natuke erisugused. 50ndate stiilis riietujad, paljajalu käijad, grafiti, töökostüümi ja kleidiga tossude kandjad. Bondil kirjeldavad tavalist vastutulijat lühikesed püksid, nokkmüts ja maika, naistel väga lühikesed heledad nabani ulatuva värvliga teksapüksid ja nabapluus, varbavaheplätud, kuldkollane päevitus ja toonuses lihased. Lillade õitega puud ja tänavatel on õhtuti suured prussakad. Väiksemates parkides enamasti pruunide ja valgete koerte jalutajad, käes palliheitjad. Suuremates parkides grupiti jooksjad ja ÜKE-tegijad. Tänavatel kohtab juba Tallinnast tuttavaid oranžis hõlstis krišnaiite. Tuuline, pilves, õhtuti sajab ja lubatud 40 soojakraadi ei paista kuskilt.

IMG_9077  IMG_9085

Sydney Eesti majas on õhtusöögil nii iganeljapäevaseid külalisi, äsjasaabunuid kui ka riigist lahkujaid. Rändureid, siin sündinuid kui kodakondsuse taotlejaid. Nii noori kui vanemaealisi. Äsjasaabunutele jagatakse nõu: “Kui plaanid jääda aastaks, naudi seda aega ja tee kõike, mis meeldib. Kui pikemaks ajaks, raba kõvasti tööd ja näe vaeva.” Istun samas lauas venna sõbraga, keda Eestis olles vilksamisi nähtud Facebooki piltidelt meenutada suudan. Maailm tõmbub aina väiksemaks.

IMG_9094

Linnas liigub eesti tüdrukute vahel ringi üks tumesinine naiste linnaratas – retro Roadmaster. Ees ülevärvitud must korv, lenksul Austraalia lipuga roostes kell, raamil päevinäinud käiguvahetaja ja ketendavad väliskummid. Alguses ka kriuksuv kett. Rattaga liiklemine annab täieliku vabaduse, ei sõltu ühistranspordi graafikust, ümberistumistest, suurtest rahvamassidest ja alati on täpselt teada, kui kaua sõidan Bondi rannale joogasse. Tahvelarvuti avatud kaardiga ette korvi ning eksimise võimalus on minimeeritud.

IMG_9164  IMG_9188

Esimesel jooksutiirul juhtub midagi, mis praeguses olukorras üldse juhtuma ei peaks. Alaseljast käib läbi valu, mis kuhugi ei kao. Ei saa sörkida, ei saa kõndida. Ootan valu taandumist, seda hetke ei saabu. Varem valmis vaadatud triatloniklubi, jooksurajad ja basseini võib unustada. Kahaneva kontonumbriga kodutu, töötu, pereta, sõpradeta ning nüüd siis piiratud liikumisvõimega ja väheke masendunud. Rohkem algusest enam alustada ei saa.

Aeg möödub ja asjad hakkavad vaikselt paika loksuma. Lülitun rändurielust ümber tavainimese ellu. Mägedes on tore seigelda, linnas vahelduseks tore elada. Leian ühiskorteri mõne minuti kaugusele Bondi rannast. Peagi selgub, et ka tulevased töökohad. Ainuke aga on selles, et tuleb leida ka toakaaslane. Panen kuulutuse üles ja internetiavarustest saan kiire vastuse. Maria – USA-st, kokk, aastase tööviisaga ja jõuab kohale kaks päeva hiljem, kui mina sisse kolin. Saadab mõned pildid, ei oska selle põhjal teda kuskile kasti asetada, et iseloomu aimata. Tundub põnev, olen nõus. Öösel tuleb veel üks sõnum kokapoiss Paololt, ta on juba lootusetult hiljaks jäänud.

Eesti tüdruk hakkab peagi jõuludeks koju lendama. Üllatusena, koduste teadmata. Astun tema kingadesse – sama elukoht ja samad töökohad. Lähen India restorani proovipäevale. Ühe lahkudes tuleb alati uus eestlanna asemele leida, olen järjekorras ilmselt number 25. Varasem kogemus ümmargune null. Ei ole ise väljas einestades teenindust kunagi kriitilise pilguga jälginud ega hiilga ka India toitude ja alkoholi tundmisega. Perfektsest keeleoskusest rääkimata. Must kleit, mustad sukkpüksid, mustad kingad ja juuksed patsi.

IMG_9296

Menüü, tellimuste võtmine, arvutisse sisestamine, köögi informeerimine, jookide ja roogade laudaviimine, koristamine, katmine ja kojutellimuste vastuvõtmine. Tunnid lendavad laudade ja köögi vahet lipates märkamatult. Päeva lõpuks saab ise riisi ja karrit kaasa võtta. Kahe päeva pärast on esimene tööpäev. Uksest väljudes leian lootusetult kaheksas tagajooksuga ratta. Olles tööl juba kasvõi teist nädalat, tuleb alati kasuks öelda, et see on kõigest esimene, teine või kolmas päev. Mõni klient muutub eriti sõbralikuks, uurib, kust pärit oled ja soovib edu. Teine pettub, kohkub või muutub ettevaatlikuks ja nõudlikuks.

Kohtun perega, kus hakkan kahte tüdrukutirtsu hoidma. Noorem on kahene ja vanem viiene. Selles vanuses käiakse juba eelkoolis. Kuid parasjagu on suvevaheaeg, nii et päevad mööduvad kolmekesi mängides. Tööle ja koju sõidan üle Harbour Bridge’í ning Sydney ooperimajast mööda. Esimestel kordadel tekitab elevust, hiljem on nagu iga teine tee. Eesti majas jõululõunal kohtun veel ühe perega, kus ema on eestlanna ja isa austraallane. Kokku on nüüd kolm tüdrukut, kellega eesti keeles vadistada. Lapsed valdavad mõlemat keelt perfektselt, kuid keskkonna mõjul on mängukeeleks siiski inglise keel.

IMG_9246  IMG_9179

Minust kilomeetri kaugusel asuvas šokolaadikohvikus otsustab üks iraanlane, et võiks ülejäänud 17 inimest pantvangi võtta. Hommikutundidel koguneb kohviku ümber suurem hulk publikut, lõuna paiku pääsevad mõned välja ja pärast 16 tundi piiramist alustab politsei öösel tormijooksu. Hukkub kolm inimest: draama korraldaja, relva haarata püüdnud kohviku juhataja ja lapseootel sõbrannat kaitsnud advokaat. Samal päeval leitakse ooperimajast kahtlane ese ning inimesed evakueeritakse. Järgmisel päeval kattub kogu väljak lillede, piltide ja järelhüüetega. Lõunaks on ala piiratud musta kilega kaetud aiaga. Ühistranport ei liigu, tänavad ja kaubanduskeskused on inimtühjad. Televisioonist näeb otselülitust terve päeva vältel, osaliste lugusid veel kuu aega hiljemgi.

5976704-16x9-940x529

Natuke kannatust ja peagi saab seljakoti tõsta oma tuppa.

Vahel ei lähe kõik nii, nagu ise seda sooviks. Vahel kisub rappa ka.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s