Rändamine

Bondi kodu
Sydney, Austraalia

Rändamine – võlud ja valud

Turist või rändur?

See on küsimus, millega puutub kokku igaüks, kes on pikemat aega teel olnud. Ühel hetkel tunned, et vaatamisväärsustest hakkab saabuma küllastus, vähestest unetundidest väsimus ning järjekordsed teretuttavad ei tundu enam põnevad. Järgmine linna kõrgeim torn, tähtis monument või uus hotell. Ja mis siis? Vähem betooni ja rohkem emotsioone. See ongi mu elu.

Üksi või mitmekesi?

Tihti küsitakse, kas reisin üksi. Jaatava vastuse peale kohtab erinevaid reaktsioone. On neid, kes tunnevad silmnähtavalt kaasa, kuna mul ilmselt ei ole sõpru. Teised peavad uskumatult julgeks või lausa hulluks. Suurimaks plussiks on see, et teed tõesti seda, mida ise tahad. Vabadus ja spontaansus. Ei mingeid kompromisse, isegi tualetti lähed vaid siis, kui tõesti vaja on. Üksi rännates märkad, näed, kuuled ja kuulad rohkem. Mis tähendab, et ka õpid rohkem. Minu jaoks on küsimus vaid selles, et kui kaua üksi?

Ohtlik või ohutu?

Olen kokku puutunud vaid heasüdamlike, lahkete ja toredate inimestega. Kui ise pahandusi ei otsi, on iga koht sama ohutu kui kodu. Naisterahvana tõmbad võibolla natuke rohkem tähelepanu, aga kui ise valesid signaale ei saada ning jääd enesele kindlaks, ei ole ka selles midagi ületamatut.

Puhkus või töö?

Enamasti seostatakse reisimisega sõnu: puhkus, palmid, rand, meri, mäed, lumi, söök, jook ja vaba aeg. Rändamine sisaldab kõike seda, kuid lisaks ka kiiret liikumist. Puhkus kestab enamasti nädala või kaks ning viibitakse samas paigas. Rändamise puhul oled kogu aeg jalgadel või õhus ning uut plaani genereerimas. Sihtkohtade otsing, parima hinnaga lennupiletid, öötransport ja unevõlg. Kõik see tuleb nende ilusate kohtade vahele mahutada.

Orienteerumine

Uues kohas olles ei juhtu kunagi, et jalutad silmad kinni või oma mõtetes uidates. Eesmärk on jõuda punktist A punkti B mööda võõraid tänavaid, ühistransporte ja liiklusreegleid. Peas peab kogu aeg kompass tiirlema ja käes laetud nutiseade. Alguses võtsin lennujaamast alati paberkaardi, mida kasutasin kogu aja vältel. Mida aeg edasi, seda enam läksin vooluga kaasa. Kõik vajaliku saab teada inimeste käest küsides ning lõpuks kaarti vaadates mõistsin, et olen ära näinud kõik turistilõksud ning rohkemgi veel. Kui tead, mida kogeda soovid, oskavad kohalikud anda parimad soovitused. Lühemaid distantse on alati tore jalgsi läbida, näeb rohkem.

Aeg

Aeg muutub ajaga aina pikemaks. Konkreetseid kohustusi omamata naudid hetke rohkem. Kella vaatad harva, ei tea nädalapäeva ning kuupäeva ammugi mitte. Piisab vaid teadmisest, mis kell kireb hommikul kukk ja õhtul loojub päike.

Kogemused

Kogemused tulevad vaid läbi tegutsemise, eksimise ja õnnestumise. Kõige rohkem õpetavad eksimused, eriti enda omad, neid ju korrata ei soovi. Mida aeg edasi, seda enam mõistad, mis meeldib ja kuidas midagi tegema peab. Igal asjal on oma koht seljakotis ja kõigel oma aeg. Võõrkeeles suheldes saad keelekogemuse ja võõrkeelsed mõtted.

Vaist ja usaldus

Kõik riigid on erinevad, kuid teatud määral sarnased. Peatänavad asuvad linna südames ja ranna ääres, kohad avatakse ja suletakse sarnastel aegadel ning looduslikud pinnavormid tunduvad tuttavad. Mustrid korduvad ning ühel hetkel oskad neid ette aimata. Tuleb vaid usaldada oma vaistu ja teisi inimesi.

Asjad

Kõige tähtsamad asjad siin elus ei ole asjad. Kõik mis soetad, tuleb ka hiljem endaga kaasas kanda. Sellele mõeldes jääb suurem osa oste tegemata ning peagi poed üldse külastamata. Iga väljaminek on seotud mõttega, kui palju see kaalu lisab või kui palju selle summa eest rändamisaega saaks. Natuke vett ja süüa võiks alati varuks olla, aga muidu vajab inimene eluks väga vähe asju. Minu kotis leidub nii mõnigi asi, mis ei ole kordagi või on vaid korra kasutust leidnud.

Üksiolek, üksindus ja eneseareng

Üksi rännates tunned emotsioone palju ehedamalt. Naudid üksiolemist ja omi mõtteid, kurvastad üksinduses, kuid seejärel ka naeratad siiralt. Midagi läheb valesti, sedagi klaarid üksi. Keegi ei valva seljatagust, ei pühi pisaraid ega kallista vajalikul hetkel. Kuid alati tead, et kõik see möödub ning väljud vaid tugevamana. Iga kogemus lisab killukese enesearengu pagasisse. Kas see mind ka muutnud on, seda oskate teie ühel päeval öelda.

Koduigatsus

Korduvalt on küsitud koduigatsuse kohta. Minus tekitab see vastakaid tundeid. Mis on koduigatsus? Lahkusin vanematekodust aastaid tagasi ja ise kinnisvara ei oma. Minu jaoks on kodu täpselt seal, kus olen ise. Igatsuse tekitavad kallid inimesed, kellega kohtudes ei pea taas alustama oma nime, teekonna ja koduriigi tutvustamisega. Saab pidada sisukamaid vestlusi, koos naerda ja teha aastate jooksul juba harjumuseks kujunenud tegevusi.

Rändamise kiirus

Koduigatsusest rohkemgi on küsitud liikumise kiiruse kohta. Plaane olen teinud põhimõttel, et iga päev on raha ja pean vaid otsustama, kus selle kulutan. Kas viibida ühes riigis pikemat aega või külastada rohkem riike. Eelistan näha kõigest natuke ning jätta igasse riiki kohti, kuhu tulevikus naasta. Kõige raskem moment on selle juures järjekordselt vaid tere ja head aega sõpruste sõlmimine ning seejärel lahkumine.

Maailm

Maailm muutub iga päevaga aina väikemaks. Selgeks saavad riikide asukohad, pealinnad, valuutad, tavad ja kombed. Öeldake, et kes kord reisipisikuga nakatub, sellele jääb see igavesti külge. Mõistad, et igasse maailma punkti jõuab maksimaalselt kahe päevaga ning riigipiir on vaid joon kaardil. Ja peagi kohtad vanu tuttavaid juba uues riigis.

Eesti

Kodumaa on Eestimaa, seda ei juuri miski südamest välja ja kaugel olles vaid patriotism kasvab. Vahel tabab emotsionaalne nälg, siis ammutad kõike Eesti uudistest, koduste tegemistest ja sööd sinna kõrvale jäätist. Saad aru, et oled keegi, kellest räägitakse sünnipäevadel ja jõulupidudel, ise seal viibimata. Sõbrannad sünnitavad ja lähedased inimesed surevad. Tagasitulles saabuvad need muutused minu ellu kõik ühe hoobiga. Positiivsed uudised on põnevad, negatiivsed hirmutavad.

Suhted

Kaugel olles omandavad sugulus- ja sõprussuhted uue tähenduse. Näed neid varasemast kordades väärtuslikemana. Mõistad, et nad on Sinu inimesed, kellega koos oled kasvanud ja kes hindavad Sind täpselt sellisena, milliseks oma elu elanud oled. Vahel on vaja minna kaugele, et näha, kes järgnevad.

Eelarve

Kui mitte varem, siis rännates saad kindlasti teada, mis imeloom see eelarve on. Aja möödudes omandab üks euro aina suurema väärtuse. Kindlasti on kõik mõelnud, et mis see lõbu mulle maksma läheb. Kergitan ka selle küsimuse vastuseks siis natuke saladuskatet. Majutuse, söögi ja transpordi osas olen alati eelistanud soodsaimaid variante, kuna need on vältimatud kulutused. Külastatavaid riike olen valinud lihtsalt kaardile vaadates, välja praakinud viisat nõudvad maad ning piletid enamasti mõned päevad ette ostnud.

Toon välja hinnad ja kulutatud summa kaheksa Aasia riigi kohta ajavahemikul 01.09.2014-20.11.2014 ehk Eestist lahkumisest kuni Indoneesiast lahkumiseni. Lisatud ei ole Sydney lendu ja sellele järgnevat aega.

Soodne ööbimine: 3-13 €/öö (Jaapanis ainsana 25 €)
Ööbimine Couchsurfinguga: tasuta
Lennupiletid Aasias: 50-120 €
Soodne söögikord: 1-10 € (riigiti väga erinev)
Kokku kulunud: u 3700 €

Majutuse puhul olen enim kasutanud kodulehte: http://www.booking.com
Soodsaimate lennupiletite leidmiseks: http://www.skyscanner.com

Kaart

Liikumiseks kasutan alati tahvelarvutil või telefonis Google Maps offline kaarti. Sean interneti levialas teekonna valmis ja hiljem jälgin joonel püsimist, nooleke näitab ka liikumissuunda. Tahvelarvutil peab aku kordades kauem vastu ja kaart on suurem. Mõni kord võib juhtuda, et teekond kaob või GPS ei leia satelliite, sellises olukorras aitab välja varasem kaardi meeldejätmine ja tänavasiltide jälgimine. Saab ka teha varem ekraanipildi. Mugav on kasutada Google Mapsi ühistranspordi, jalgratta- ja kõnniteede kaarti. Siiani ei ole alt vedanud. Enamasti on kellaajad, marsruudi pikkused ja selleks kuluvad ajad täpsed (pigem väikese varuga).

Vabatahtlik töö

Loodud on mitmeid kodulehekülgi, et leida erinevates maailma paikades vabatahtlikuna tööd. Enamasti on elamine ja söök tasuta või väikese tasu eest.

http://www.helpx.net
http://www.workaway.info
http://www.wwoof.org

KÕIK ON VÕIMALIK!

Maailmas ei ole mitte miski võimatu. Tuleb vaid ise väga kõvasti tahta!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s