Indoneesia

Moore Park Gardens
Sydney, Austraalia

Indoneesia – tuhande saare riik

Bali saare, mis tähendab indoneesia keeles jumalate kodu, pealinna Denpasari lennujaama jõudes võtavad vastu pikad looklevad järjekorrad. Perega puhkajad, surfarid, hipid ja keda kõike veel. Ammu ei ole saabujate ankeete täitnud, nüüd tuleb seda taas teha. Esimest korda tuleb tasuda viisa eest. Ööbimiskohta broneerides pakuti transfeeri. Malaisias mediteerimast tagasi sõites vestlesin Balil elava Kanada kodanikuga ja teadsin täpselt, kui palju selle eest tasuma peaksin.

Hind õige, võtsin vastu. Olen Filipiinide taksokogemusest õppinud. Väljas on 35 kraadi, lennujaama külmade olude vastu võitlemiseks kantavad pikad riided kleepuvad selga.

“Yes, motorbike?”
“Hello, taxi?”
“Transport? Where are you going?”

Ühistransporti Balil ei ole. Kui on vaja liikuda, tuleb rentida motoroller või võtta takso. Jalutades ei pääse kunagi tee ääres transporti pakkuvatest juhtidest. Olen kui valge kõndiv rahakott ja peita ei saa kuhugile. Proovin jääda viisakaks ja iga natukese aja tagant napisõnaliselt tänada. Kütet saab osta Absolut Vodka pudelis peaaegu igast väiksemast tänavaputkast. Õmbluskojad, kunstigaleriid, kingsepad, pesumajad ja grill-lõhnad. Pangaautomaadist sularaha võttes saab paugult miljonäriks. On tunda hooajavälist hõngu, kaupluste vitriine ehivad allahindluste sildid. Iga maja ees või kodutemplis on hinduismile kohaselt annetus jumalale, mida tehakse kolm korda päevas. Ülejäänud riigis on religiooniks islam. Väikeseid banaanipuu lehtedest volditud karpe valmistavad ainult naised. Karbis on värvilised lilled, küpsised, mündid, riis ja viirukid. Ohverduseks kleebitakse ka kõrile ja otsaesisele riisiteri.

image  image

Indoneesia Vabariik ehk tuhande saare riik. Pealinn on Jakarta, ametlik keel indoneesia keel, valuuta ruupia, liiklus vasakpoolne ja levinuim religioon islam. Populaarseimad spordialad on sulgpall ja jalgpall. Indoneesia köök varieerub regiooniti ning põhineb Hiina, Euroopa, Kesk-Aasia ja India köökidel. Põhitoit on riis koos kõrvale serveeritavate köögiviljade ja lihaga. Vürtsid, kookospiim, kala ja kana on põhikoostisained.

Sammun kuulsa Kuta ranna poole. Taksojuht kutsub peale, läheb sõbra juurde. Lõpuks ulatab ikka igaks juhuks ka visiitkaardi, tuleviku tarvis. See rand ei ole ujumiseks, sobib ideaalselt lainelauaga surfamiseks. Merepiiril seisab iga mõne meetri järel surfiinstruktor, kes 40-minutilist õppetundi pakub või kontorisse kutsub. Reisilennukid maanduvad vaid natuke eemal. Keegi on toonud oma ahvikese merre jalutama.

image  image

Denpasarist 40 kilomeetri kaugusesse Ubudi linna saamiseks tuleb ööbimiskohas soovi avaldada. Võetakse ühendust juhiga, kes hommikul erinevatest hotellidest inimesed peale korjab. Istun sisse esimesena. Teisest hotellist tuleb tumedapäine venelanna.

“Where are you from?”
“From Russia. And you?”
“From Estonia. So we are neighbours.”
“Tegelikult elan ma Eestis.”

Edasi kulgeb vestlus eesti keeles. Töötas Austraalias peaaegu kaks aastat. Alguses istutas puid, hiljem leidis endale sobivat koristustöö. Sai aru, et talle ei meeldi inimesed. Mõni kuu jäi tööviisast kasutamata, kuna otsustas varem põgeneda. Rentis auto ja rullus sellega üle katuse. Keha katavad tõestusmaterjalina sinikad. Rendifirmalt sai vastuseks, et kindlustus sel puhul kahjusid ei kata. Auto läheb mahakandmisele. Nõuti kohe 5000 dollarit ja järgmise e-kirjaga 25 000 dollarit. Ei olnud kumbagi summat nõus tasuma, võttis pangas raha välja, sulges kaardi ja ostis lennupileti Balile. Olemas on ka tagasisõidupilet, aga see jääb kasutamata. Läheb Eestisse ja ajab sealt edasi asju juristi abiga. Austraaliasse läks otsima omale elukaaslast. Oli kaks pikemat suhet, aga kummastki ei saanud asja. Tunda on venelannadele omast temperamenti. Järgmisena soovib Uus-Meremaal õnne proovida.

Kaheksakohaline mikrobuss surutakse pilgeni täis, suuremad kohvrid lähevad katusele. Viimasena tuleb peale suuremat mõõtu meesterahvas. Või kui täpsem olla, siis tegelikult ei tule peale. Keeldub sisse astumast, kuna selleks ei olevat ruumi. Tõstan reisirahu huvides tema jalge ette asetatud kohvri enda juurde. Võtab tagasi ja ütleb, et point ei ole selles. Naiste õhutusel istub lõpuks siiski bussi. Lülitab sõidu alguses sisse konditsioneeri. Juht lülitab välja, me ei olevat selle eest maksnud. Üks dollar igaühelt, siis hakkab tööle. Vaikus. Mehe sõbrannal hakkab viimases reas halb, lülitab konditsioneeri taas sisse ja sulgeb aknad. Juht avab aknad. Edasi sõidame töötava konditsioneeri ja avatud akendega.

Malaisias kuulsin poolakatelt, et üks sõbranna jäi nendest Ubudi. Avastas enda jaoks jooga, hakkas seda kunsti omandama ja plaanib sinna jäädagi. Võtan hommikul enne lahkumist poolakaga ühendust ja tunni aja päast on selge, et kohale jõudes tullakse vastu ning tutvustatakse kõike vajalikku. Kui oled ise võõrana uues linnas olnud, tead, mida see tähendab. Vurame rolleriga tema juurde. Poolakas on minust pea jagu lühem ja kergem. Lasen seljakoti madalamale, et natukenegi oleks lihtsam tasakaalu hoida. Näitab mulle oma üüritavat kodu ning linna parimaid söögikohti ja poode. Ta lahkus Poolast 2005. aastal. On töötanud Iirimaa ja Tansaania kasiinodes. Kümme kuud tagasi sai koondamisteate ja korraliku koondamisraha. Otsustas Aasiasse rännata.

image  image

Taimetoidu söögikohas toitu oodates vestleme poolteist kuud Indoneesias rännanud hispaanlannaga. Kahe päeva pärast läheb edasi Sumatra saarele. Poolakas on seal käinud, soovitusi tuleb järjest kui lindi pealt. Ööbis ise ühe noormehe juures, kes teda rolleriga hommikul tööle minnes linna viis ja õhtul tagasi tõi. Kui seda võimalust ei kasutanud, siis istusid terve päeva kodus, kus pererahvas sind kui valget imet silmitses. Kuna hispaanlanna ise sõita ei julge, siis talle see variant sobib. Poolakas saadab noormehele sõnumi ja kõik saab seal samas laua taga kokku lepitud. Maailm muutub üha väiksemaks. Ilma motorollerita on raske hakkama saada. Sellega sõidavad isegi koolilapsed ja vajadusel ka kogu neljaliikmeline perekond. Isiklikult meeldib mulle liiklemiseks rohkem jalgratast kasutada, aga arukas on käituda kui kohalik. Tõmbab vähem väsitavat tähelepanu ja kõik vajaliku saab kiiremini tehtud.

image  image

Mõtlesin proovida pärast meditatsiooni ka joogat, aga seda plaani tuleb muuta. Alaselg ja vaagen ei ole üldse selle poolt. Kehas on tunda muutusi, millele ma vastust ei tea. Poolakale tuleb portugallannast õpetaja koju eratundi andma. Hüppab ehmatusest. Sammus uksest jutuvadina saatel sisse, ei osanud arvata, et mind sealt eest leiab. Jälgin tundi, et saada aimu, mida Ashtanga jooga endast kujutab. Tundub raske, tempokas ja nõuab distsipliini. Midagi mulle. Seda harrastades on alati võimalik edasi areneda ja millegi poole püüelda. Poolakas on kõige uhkem oma uute lihaste üle. Seinal ripub kuus rulli pilte kohalikus kunstiklassis aktimodelliks olemisest. Neilt on tagantjärgi hea muutusi vaadata. Soovib kiiremini kõike omandada kui õpetaja lubab. Kaks ja pool kuud iga päev trenne, eesmärk on ise kunagi õpetajaks saada.

“You are like my mother. I don’t listen to my mother, but I listen to you.”
“I know. That’s because we know they might be right.”

image  image

Poolakas, kelle jaoks olen alatiseks Shirley, soovib mulle kindlasti enne lahkumist näidata päris Balit. Kohalikud teavad, et eksisteerib turistlik Bali ja ehe Bali. Sõidame imekauni looduse keskel. Aga ka see päris Bali väljasõit lõpeb siiski turistilõksudega. Tahan näha ära saare kõrgeima tipu. Kuni templini saab motorolleriga, edasi juba jalavaevaga. Aga enne templini jõudmist peatatakse kinni. Tuleb teha annetus. Nimi, riik ja summa juurde märkida. Näen paberil olevaid täpselt ühesuguseid summasid, kuid küsin, palju on sobilik. Vastuseks saan, et nii palju kui soovin. Võtan rahakotist teadlikult väiksema summa välja ja uurin, kas sobib. Viitab arvureale, lisan juurde. Uuritakse, kuhu lähen ja mis on mu plaanid. Kogu vestlus on nii koomiline, et kaval naeratus kisub vägisi näole. Ei lubata enam mäele minna, kel olevat liiga palju. Soovitavad homme tagasi tulla, siis on viimane päev ja suur tseremoonia. Tavaliselt alustakse öösel, et hommikul päikesetõusu näha. Seda olen juba näinud, ma panustan päikeseloojangule. Nad saavad ilmselt isegi aru, et esimest ja ainsat korda tüdruk Eestist, matkajalanõud jalas ja suur veepudel käes, ta läheb täna sinna tippu. Jalgade katteks sarong ümber piha seotud, kiman ülespoole.

image  image  image  image

Uudistan Besakihi templit ja vaatan tseremooniat. Asun otsima teeotsa, kust tippu vallutama asuda. Raja alguses tervitavad väikesed ja suuremad ahvikesed. Alguses on rada laugem, vahepeal saab südame korralikult lööma ja lõpp on päris kiviklibune. Mõtlen, et kuidas küll siit pärast alla peaks tulema. Ilm muutub pidevalt, vahepeal on pilvine ning siis taas päikesepaisteline. Tipus on märja nahaga külm ja tuuline. Ümberringi on pilved, päikeseloojang, vulkaani kraater, natuke madalamad tipud ja klibused nõlvad.

image  image  image  image  image  image

Mõni hetk pärast allapoole teele asumist läheb päike looja. Kanapime pilk püüab kividele maalitud valgeid täppe. Ajaga läheb nende tabamine aina raskemaks. Taskulampi ei saa ka kätte võtta, kõik neli jäset on kogu aeg töös. Pimedus, hakkab müristama ja vahepeal sähvatab kogu taeva valgeks. Kiviklibu hakkab talla all liikuma, kiirelt tagumik maha. Ja seda saab veel palju kordi teha erinevates asendites. Väikese hirmuga mõtlen, et mulle ikka meeldib oma elu raskeks teha. Vahepeal kostab alt templist hääli, vähemalt ei ole päris üksi. Nii minnes kui tulles ei ole rajal ühtegi hingelist kohanud. Veepudel saab tühjaks. Valged täpid kaovad. Olen jõudnud natuke rahulikumale lõigule, aga ära ei tunne seda kohta millegi järgi. Läbitud rajal oli üks tuttav koht, kus kivile oli tehtud suur süda. Et vihmasajus õigel teel olen, seda usun alles siis, kui tempel paistma hakkab. Selle eest võiks öölaskumise litsentsi küll anda. Adrenaliinilaks käes, nüüd võin rahuliku südamega lahkuda.

image   imageimage  image

Tabab esimest korda suurem koduigatsus. Üksi paradiisis olla võib olla nii maailma parim kui ka halvim tunne. Ja ma ostan pileti Sydneysse.

Terima kasih!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s