Hongkong

Sagada, Mt. Province, Filipiinid
Yoghurt House

Hongkong – kõiki ja kõike

Kaks päeva lahkumiseni. Ostan piletit. Kerin rippmenüüd aina üles, alla. Ikka ei suuda leppida mitteeksisteerimisega. Eestit ei ole nimekirjas. Otsustan sel korral võtta põhjanaabrite kodakondsuse. Lend väljub öösel kell neli. Ootan infot, ekraan jääb mustaks. Lähen uurin, vastuseks viis minutit registreerimise lõpuni. Asjad ülehelikiirusel kotti ja jalad kõhu alt välja. Korras. Parim koht lennukis, pagas esimesena käes.

Varahommik. Lennuk on külmakamber. Piloot lubab välja astudes kohtuda kahekümne kuue soojakraadiga. Mis saab keskpäevaks? Temperatuur tõuseb üle kolmekümne, palav, saastesudune, mädamunalõhnaline. Õhuniiskus on nii kõrge, et vett tilgub räästast pähe. Keha muutub hetkega sama kleepuvaks kui kärbsepaber. Keeran dušivee kinni. See oli just kui uni. Kõik on endine – ebameeldivaim parima tervise juures olemise enesetunne maailmas. Igal minutil.

image

Hongkong ehk Hiina Rahvavabariigi Hongkongi erihalduspiirkond on Hiina lõunaosas asuv poolsaarest ja mitmest saarest koosnev erihalduspiirkond. Vastavalt “ühe riigi kahele süsteemile” on Hongkongil Mandri-Hiina suhtes suur autonoomia. Hongkongil on oma valuuta, tolli- ja migratsioonisüsteem, juriidiline süsteem ja liikluseeskiri, mis näeb ette vasakpoolse liikluse. Hiina keel jaguneb kaheks murdeks – Hiinas kõneldakse mandariini ja Hongkongis kantoni murret. Hongkongi börs on üks maailma suurimaid väärtpaberibörse Londoni ja New York City järel. Erihalduspiirkond on olnud Briti impeeriumi ja Jaapani võimu all. Seitsme miljoni elanikuga ollakse maailma üks tihedamini asustatud alasid.

Loetud ruutmeetritele on kogunenud rahvusvaheline seltskond: jaapanlanna, tansaanlane, soomlane, mehhiklane, egiptlane, inglane, sakslanna, taanlane, prantslane, USA kodanik. Näod vahetuvad tihti, viimastega ei jõua tutvudagi. Enamus ootab Hiina viisat, selle saab kätte nelja-viie päevaga. Kurdavad siinse elu kalliduse üle, toast lahkuvad harva. Prantslane tusatseb, tema Hiinasse ei naase. Sündmused kodumaal, viisat ei väljastata. Hiina naised on tema maitse. Lendab kodumaale, teeb kohe uue taotluse. Jaapanlanna loodab leida tööd Malaisias. Egiptlane rändab juba neljandat aastat, teeb tõlketöid, järgmiseks sihtpunktiks Taiwan. Malaisisas ülikooli lõpetanud tansaanlasel on paari päeva pärast kohalikus klubis komöödiasõu. Mehhiklane tahtis lihtsalt kodust võimalikult kaugele. Transiitturistid. Kõik kulgevad.

image

“What are your plans for today?”
“What are your plans?”
“Okay, let’s go out and eat something.”

Riiki tutvustava sissejuhatuse teeb endine kohalik pankur. Selles valdkonnas töötab vist suurem osa inimesi. Ühel hetkel sai küllalt, hakkas vabakutseliseks tõlgiks. Suhtlusest minuga proovib leida uut elu mõtet. Õnne tarkusteri. Kohalikud on liiga sihipäraselt tulemusele ja rikkusele orienteeritud. Viimati õpitud hispaania keelt praktiseerib lätlannaga skaipides. Sõidame Victoria Peaki tippu. Ümberringi liiguvad praamid, turismilaevad, kahekordsed trammid, bussid. Hiina turistid ostavad üksteise võidu kuldehteid kokku. Väljakule on kogunenud meelt avaldavad tudengid. Jagatakse kollaseid lindikesi. Kinnitan massi sulandumiseks ühe ka oma kotile. Päev hiljem nõuavad kümned tuhanded inimesed suuremat demokraatiat, avatud valimisi ja regiooni juhi tagasiastumist. Võideldakse tuleviku nimel. Tänavarahutustega paralleelselt näevad kõva vaeva värske iPhone 6 ärimehed. Peakontori järjekorras veedetakse ilmselt pikki tunde. Avaneb piltilus vaade öötuledes linnale. Kõrgeima pilvelõhkuja seinal liiguvad valgusvihus ujujad.

image  image  image  image

Tansaania noormees on saabumisest alates ümbruskonnast infot ammutanud. Kõik selleks, et võõras riigis ette astudes naelapea pihta tabada. Testib nalju minu peal. Olen halb publik, ei oska sooloetendust piisavalt kõrgelt hinnata. Jalutame sõu eelõhtul kõrgustes asuvast toimumiskohast alla. Seome käed. Jälgime vastu tulevate inimeste reaktsioone. Valge naine ja tume mees. Vastutasuks proovime ära arvata möödujate rahvuse. Hongkong on selle poolest väga värvikas, kohata võib kõiki. Minust on saanud eelnevates riikides pakutud venelanna asemel rootslanna. Vaatame luksuslikus kinos põnevusfilmi. Järgmisel õhtul sammun väikese hilinemisega oma esimesele komöödiasõule. Ootan pingsalt viimast etteastet. Kas ka minust saab mõne nalja peategelasena rahva naerutaja. Sel korral jääb künnis siiski ületamata.

image  image  image  image

Hõljun Lantau saarel gondliga vaatama Tian Tan Buddha pronskuju, mis sümboliseerib harmoonilist suhet mehe, looduse, inimeste ja religiooni vahel. Lennujaama sõidan koos india noormeestega, kes külastasid Hongkongi töistel põhjustel. Sarnaselt väga paljudele selles riigis viibijatele.

“Don’t you belive in savings?”
“I do. I have saved for my trip.”
“But when the tornado comes?”
“We don’t have tornados in Estonia.”
“What about tsunamis?”
“We don’t have them either.”
“Hmm… earthquakes?”
“No.”
“So all you are traveling in Europe?”

Turist näeb seda, mida ta vaatama tuli. Rändur seda, mida ta näeb.

唔該!
M̀h’gōi!

Advertisements

2 thoughts on “Hongkong

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s