Lõuna-Korea

Lõuna-Korea
Incheon International Airport

Lõuna-Korea – ilu ja bränd on see, mis loeb

Lahkun Jaapanist varem kui arvasin end lahkuvat. Turvaliselt igav. Lennupileti soetan kui Pärnu-Tallinn bussipileti, isegi passi numbrit ei küsita. Keegi astub varbale. Keegi tõmbab käsipagasi pähe. Keegi ei vabanda. See pole enam Jaapan.

Tokyo-Souli lennul ulatatakse taas külastaja deklaratsioonileht ja saabuja kaart. Hakkan pakutava kirjatööga harjuma. Nimi, rahvus, sugu, sünnikuupäev, passi number, kodune aadress, tegevusala, külastuse eesmärk, lennu number, isikute arv, maandumise lennujaam, varem külastatud riigid, aadress sihtriigis, ööbimiskoha telefoninumber, deklareeritavad kaubad (omandatud kaubad (sealhulgas sisseostud, annetused, kingitused)) välismaalt (sealhulgas kohalikud ja välismaised poed), mis ületavad tollimaksuvaba piiri. Soodustariifiga kaubad, mis on pärit varem külastatud riikidest (Lõuna-Korea ja võõrriikide valuuta, reisitšekid, teised väärtpaberid) väärtuses enam kui 10 000 USA dollarit. Keelatud või piiratud Lõuna-Korea sisenemiskeeluga kaubad nagu tulirelvad, noad, narkootilised ained, mis ei vasta riigi põhiseadusele. Loomad, taimed, loomakasvatussaadused, elavad veeloomad, puuviljad, köögiviljad või riigi külastamine, kus kariloomadel on avaldunud epideemia. Müügiks kommerts- ja tööstuskaubad. Kuabad, mida on palutud teiste poolt kanda.

2012. aasta suvel vallutab kogu maailma Lõuna-Korea artisti Psy lugu “Gangnam Style”. Püstitub YouTube’i klikkide rekord. Esimene video, mis kogub üle ühe miljardi vaatamise. Tantsuliigutusi jäljendavad nii lasteaiaelised kui täiskasvanud. Aga mida tähendab “gangnam style”? Gangnam on otsetõlkes “Hani jõe lõunaosa”. Jõukaim piirkond Lõuna-Korea pealinnas Soulis, kus on müügil kalleimad firmakaubad ja paiknevad parimad koolid. Seega on lugu rikkast elustiilist Souli Gangnami linnaosas.

image

Astun enne esimese itallasest Couchsurfingu sõbraga kohtumist sisse söögikoha uksest. Serveeritakse vaid kahele või seltskonnale. Võtan järgmise, kordub sama kehakeeles vestlus. Kas siin ei aktsepteeritagi üksi söömist? Ehk seepärast ongi nii palju käsi käes liikuvaid paare. Jään arvamusele, et suudan kahe eest toituda. Laual on anum jäätmetele, salvrätikute pakk, kilest kinnas, söögipulgad, lusikas. Tellimata tuuakse pudel vett, plekist joogitops, teod, salat, küüslaugud, piprakaunad ja kimchi, milleta ei suuda üksi lõuna-korealane elada. Selle vürtsitatud kapsa maitse omandatakse koos rinnapiimaga. Tavaliselt on tellimata lisandeid veelgi rohkem. Pearoog saabub kuumal pannil särisevana. Võtan ampsu, isuäratav. Võtan teise, terav. Võtan kolmanda ja haaran veepudeli järele. Ei suuda otsustada, mida teha esimesena. Meeled käsivad üheaegselt juua, nuusata ja pisaraid pühkida. Hullemaks enam minna ei saa. Kui nemad suudavad, suudan minagi. Lõuna-Korea tervitus on muljetavaldav, vähemaga enam ei lepi. Kõhus on hubaselt soe.

image  image

Lõuna-Korea ehk ametlikult eesti keeles Korea Vabariik ja Põhja-Korea on kaks iseseisvat vabariiki. Teineteise alale ei ole kodanikel lubatud siseneda. Kui, siis vaid viisaga ja ametniku pideva järelevalve all. Kahe riigi vahel paikneb sõjaliste kokkupõrgete vältimiseks DMZ ala ehk demilitarized zone (demilitariseeritud tsoon). Ala loodi 1953. aastal Korea vaherahu kokkuleppega. Piir on 250 km pikk ja 4 km lai. Tegemist on maailma kõige tugevamini sõjaväestatud alaga. Turistidele pakutakse võimalust seda grupiekskursiooniga külastada. Jaapani võimu alt vabanes Lõuna-Korea 1945. aastal, lõplikult 1965. aastal. Takistamaks Pealinna Souli ülerahvastumist ja majanduse liigset koondumist sinna, luuakse 2030. aastaks 45 miljardi USA dollari eest uus pealinn. Tuntuimad Lõuna-Korea kaubamärgid on Kia, Opel, Daewoo, Chevrolet, Hyundai, Renault, Samsung, LG, Nokia ja Braun.

Nutitelefonid on kõikjal. Pelgan juba, kas Lõuna-Korea on infotehnoloogias tõesti Eestist sammu võrra ees. Pommitan itaallast küsimustega erinevate süsteemide kohta. Uh, langetan sihiku, selle lahingu oleme võitnud. Naised kannavad tänaval sirme, maske ja vihmavarje. Valge nahk on ilu kultus. Meestel on seljas kalleimad brändiriided, naistel erksad huuled, soengud veatult sätitud. Ilu eest hoolitsetakse avalikult, tualettruumides on eraldi tualettlauad. Firmatossud on vabaajajalanõudena taas moes. Soetatud Euroopast, seda uhkemad. Valitseb matkatarvete küllus. Mägedes matkamine on kui jalautuskäik pargis. Samu riideid kantakse linnatänaval, omavahel kõrvutatakse. Lastele ostetakse varakult juveele, loob aluse heale tulevikule. Mitmekümnetesse tuhandetesse vonnidesse ulatuvad pisiarved hirmutavad. Üle trumpavad selle vaid seebidosaatorid, mis ühel õhtul pisarad silma tõid. Puuviljad on sarnaselt Jaapaniga hinnaline kaup, tavapoest neid ei leia. Ühistransport on soodne. Kasutusel on T-Money kaart, kuhu saab igas kioskis raha peale laadida. Väljas einestades maksab alati üks inimene arve, järgmine kord keegi teine seltskonnast. Toitu jagatakse, süüakse ühest tirinast. Perega vaba aja veetmiseks püstitatakse jõe kaldale avatud telk. Einestatakse, mängitakse, ollakse niisama. Sama vabalt veedetakse aega spaades. Kauplustes müüakse lemmikloomi klaasboksides. Jalgrattad on eriti uhkelt tuunitud.

image  IMG_2460  IMG_2567  image

Kuid milleks siiski need kirurgilised maskid? Ei, need ei ole kaitseks saastunud õhu eest. Mask kirjutatakse väiksemagi haigusnähu korral välja arsti poolt. Need on batsillide leviku takistamiseks ja kaaskodanike kaitseks. Soetada saab tavapoest, ka mustavärvilisena. See on etikett.

Ostan pileti Kaia Kanepi mängule. Tennisetribüünile sammudes valdab ärevustunne. Esimene eestlane, kellega reisil olles kohtun. Esimesed eestikeelsed sõnad. Kaugelt silman mustade kompressioonsäärte, prillide ja tagurpidi nokkmütsiga tõsise ilmega noort fitnesstreenerit. Ülemisest reast kostub tulihingeliste eesti tipptennisisti poolehoidjate koreakeelseid ergutussõnu, aplausi. Nutitelefonist on ette näidata mängueelne fännipilt. Kõrvalistmel jälgib toimuvat saksa härra. Kümme aastat komandeeringut Lõuna-Koreas kosmoseteaduse alal, järgmine aasta pensioneerub Saksamaale. 80 miljoni elanikuga Euroopa Liidu suurima rahvaarvuga riigi esindajaid on Aasias enim, neid kohtab kõikjal. Õhtustame põrandal istudes traditsioonilises söögikohas, õpin lauakombeid ja pulkadega korrektselt sööma. Lahkudes ulatab visiitkaardi, lubab vajadusel enda poole pöörduda.

image  image  image  IMG_2227

Olen elukutseline orienteeruja, fotograaf, reisikonsultant, kirjanik, degusteerija ja suhtekorraldaja. Suudan eksimatult orienteeruda kohalikelegi muret tekitavas metroode rägastikus. Suur osa Lõuna-Koreast viibitud ajast möödubki maa all. Kompass on pähe installeeritud. Turist, rändur, seikleja või maailmaavastaja?

IMG_2462

Vallutan taas kord ühe tipu. Sel korral koos inglismaa noormehega, kes on alustanud Aasia riikidesse reisi minuga täpselt samal päeval. Tema teekond lõpeb Inglismaal jõuluvanaga kohtudes, preemiaks uus süst Lõuna-Ameerikasse reisimiseks. Vaated on vapustavad. Vestleme üksinda reisimisest, tulevikuplaanidest ja jagame kogetut. Laskudes jääb teele pisike karvane südametemurdja. Kallistan, paitan ja musitan teda lõputult. Ühel hetkel saab reisikaaslane must siiski võitu.

image  image  IMG_2747  IMG_2777

Incheonis toimuvad samal ajal 17. Aasia mängud, kavas 36 ala. Lennujaamas tervitati sportlasi soojalt – passikontrollis eraldi järjekorrad, vastuvõtjad kõikjal. Kohtun kuus kuud tagasi Rootsist Aasiasse reisi alustanud noore abielupaariga. Nad on pikemalt elanud Indias ja Lõuna-Koreas. Edasi liiguvad Jaapanisse, Taiwani ja enne koju naasmist Saksamaale. Seejärel otsustavad, kas soovivad tuleviku selle riigiga siduda, plaani on peetud. Kuid enne teostatakse veel üks rännak. Noormees on rootslane, tütarlaps soomlane. Velodroomile pääsemiseks läbime kontrollvärava. Seljakott palutakse lauale. Turvamees avab pealmised klambrid. Keelatud esmete nimekiri on pikk. Kindlasti leidub mõni neist ka minu kotis. Liigutab detektorit korra üles, alla. Loobub. Vaatame koos trekisõitu, elame koos väikeste ergutajatega lõuna-korealastele täiel rinnal kaasa. Triatloni ajaks olen juba edasi liikunud.

IMG_2850

Tahtmatult võlun ära luksusliku korterstiilis ööbimiskoha vanahärrast omaniku. Lahkudes kannab mu pagasit. Sõidab bussiga kaasa ühe peatuse, järgmise sihtkohana lubab Eestit külastada. Kingitud Estonia pastakat elu lõpuni alles hoida.

image

Kõik põhineb sõprussuhete loomisel ja kogemuste jagamisel. Kuid peagi neist lahkumisel ja loobumisel.

감사합니다!
Kamsahamnida!

Advertisements

One thought on “Lõuna-Korea

  1. ..:Just mõtlesin, millal väljamaa toitudest kirjutad ja ilmselt suutsid ka NII pika distantsi tagant mu mõttelennud kätte püüda ja just mainida maitseelamusi:) Kallid “Kristiin-olen-Sinu-postituste-suur-fänn-ootan-järgmisi” Sidokilt:)

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s